Ustawa o ochronie sygnalistów wejdzie w życie już wkrótce, bo 25 września 2024 roku, a wdrożenie jej wymagań musi być absolutnym priorytetem dla przedsiębiorców. Wprowadzenie nowych przepisów nakłada na firmy obowiązek stworzenia procedur zgłaszania nieprawidłowości, a nieprzestrzeganie terminów może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.
Wobec tego, wraz ze zbliżającą się datą wejścia w życie przepisów dotyczących ochrony sygnalistów, przedsiębiorcy muszą być świadomi kluczowych terminów i dat, których dotrzymanie jest niezbędne dla uniknięcia sankcji finansowych i odpowiedzialności karnej.
Ustawa o ochronie sygnalistów – pamiętaj o terminach!
Proces wdrożenia procedur ochrony sygnalistów jest ściśle określony przez przepisy, a jego nieprzestrzeganie może prowadzić do surowych kar finansowych, a w skrajnych przypadkach nawet pozbawienia wolności. Pracodawcy, którzy chcą uniknąć problemów, muszą nie tylko zrozumieć nowe obowiązki, ale także przestrzegać wyznaczonych w przepisach terminów.
Kluczowe terminy dla pracodawców w związku z ochroną sygnalistów
Przedsiębiorcy muszą pamiętać o kilku kluczowych datach, które są niezbędne do prawidłowego wdrożenia przepisów dotyczących sygnalistów. Wszystkie one są sprecyzowane w Ustawie. O czym musisz pamiętać?
Przed 7 września 2024 r.
Wybierz kanał zgłoszeń dla sygnalistów i opracuj regulamin procedury zgłoszeń. To pierwszy krok, od którego zależy powodzenie całego procesu.
7 września 2024 r.
Rozpocznij konsultacje z przedstawicielami pracowników. Proces ten musi trwać od 5 do 10 dni. To Ty, jako pracodawca, musisz określić ile czasu chcesz poświęcić na konsultacje. Chociaż opinie pracowników nie są wiążące, warto je uwzględnić, aby uniknąć późniejszych konfliktów.
18 września 2024 r.
Ogłoś w firmie regulamin procedury zgłoszeń. Ogłoszenie to powinno nastąpić dokładnie 7 dni przed wejściem przepisów w życie i powinno być dokonane w sposób zwyczajowo przyjęty w Twojej firmie.
25 września 2024 r.
Wszystkie procedury muszą być wdrożone i gotowe do działania od północy tego dnia.
Nieprzestrzeganie tych terminów może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym kar finansowych oraz ryzyka odpowiedzialności karnej – nawet pozbawienia wolności do lat 3.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy – postaw na GoWhistle!
Wdrożenie systemu ochrony sygnalistów wymaga przemyślanego planu i odpowiednich kroków. Jesteśmy świadomi faktu, że przedsiębiorcy mogą w tym zakresie potrzebować profesjonalnej pomocy – właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć rozwiazanie GoWhistle, dzięki któremu bez trudu wdrożysz skuteczny i zgodny z przepisami system ochrony sygnalistów w swojej firmie!
Zaufaj ekspertom i uniknij niepotrzebnego ryzyka! Pamiętaj, że przestrzeganie terminów i zgodność z przepisami to klucz do bezpiecznego funkcjonowania Twojej firmy. Skontaktuj się z nami już dziś!